Maltepe Meydan

Tekel Bayiilerinden protesto kapanması

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından “Birçok firmanın ürün satışını durdurduğunu, toptancıların iş yerlerini kapattığını” duyurdu.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından “Birçok firmanın ürün satışını durdurduğunu, toptancıların iş yerlerini kapattığını” duyurdu ve ardından “Türkiye geneli dükkanları kapatıyoruz. Firmaların ürün vermemesi, telefonları açmamaları sebebiyle muhatap bulunamadığından zincir marketlerin otomatik % 40 zam yapmaları bizlerin ticaretini sekte vurmuştur” açıklaması yaptı.

Tekel Bayii sahiplerinden Hüseyin Yanar, “Stok yapıyorlar, önden ürün alıyorlar, zam gelecek diyorlar.” dedi ve Aybaş’ın çağrısına uyacaklarını söyledi.

“Mecbur uyacağız çünkü şimdi kapatmazsak sonrasında zorunlu kapatacağız.”

Tekel Bayii işletmecisi Bedirhan Güngör de “Gelecek olan zamlardan firmalar bile bayilere ürün vermiyor, yüzde 50’den öncesinden stok yapan bayiler kâr ettiğini zannediyor. Ama insanların alım gücü zaten düştü, bu şekilde olduğu zaman bu sektör tamamen bitecek” yorumunda bulundu.

İsmini vermeden konuşan İstanbul’dan bir başka Tekel Bayii işletmecisi de “Üretici ve ithalatçı firmalardan ürün istiyorum, artık telefonlarımıza bile çıkmıyorlar, cumartesiden beri böyle. Her sene zam geliyordu ama bu kadar yükseği ilk defa geldi, bu bizi çok zarara sokacak.” derken sözlerine “Mal tedariki sorun, şu anki fiyattan satarsam yeni alacağı ürün daha da pahalı, arayı nasıl sübvanse edeceğim? Bu sebeple geçici olarak kapatmayı düşünüyorum. Ama burası da bir işletme, bir kirası var, borcu, vergisi çalışıyor. Malzeme ödemelerim var, ne yapacağım ben de bilmiyorum” dedi.

Yoruma kapalı.