Maltepe Meydan

Maltepe Meydan Projesi için ağaclar taşınıyor

Kısa süre önce Bağdat Caddesi üzerinde yapımına başlanan Maltepe Meydan Yayalaştırma ve Tünel Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Projenin ilk etabındaki en önemli konu güzergah üzerinde buluna ağaçların taşınması oldu.

Yapımı yaklaşık 2 yıl kadar sürecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Maltepe Meydan Yayalaştırma ve Tünel Projesi kapsamında tünelin geçeceği Maltepe, Bağdat Caddesi üzerinde bulunan tüm ağaçların taşınmasına başlandı.

Maltepe Meydan projesinde çalışan ekipler bir taraftan ağcaları düzenli bir şekilde sökerek Hadımköy, Yeşilbayır Mevkiinde başka bir alana taşıyorlar. Özel ekipmanlar ile teker teker sökülen ağaçların zarar görmemesi için büyük bir özen gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri kökleri ile birlikte söktükleri ağaçları kamyonlar ile taşıyorlar.

Doğalgaz, elektrik, kanalizasyon ve su şebekeleri de taşınıyor.

Bir taraftan ağcaların taşınması devam ederken diğer taraftan ise hat üzerinde bulunan doğalgaz, elektrik, kanalizasyon ve su şebekelerinin de tünel dışına taşınması açin gerekli çalışmalar itina ile yapılıyor. Doğalgaz, elektrik, kanalizasyon ve su şebekelerinin ilgili kurumların mühendisleri ile planlı bir şekilde yürütüldüğünü söyleyen yetkililer, işin en zor kısmının bu olduğunu da belirtiyorlar.

Maltepelileri mağdur etmek istemiyoruz.

Mümkün olan en kısa sürede bu hassas taşıma çalışmaların biteceği ve Bağdat Caddesi tünelinin kazımına başlanacağını da açıklayan yetkililer tüm projenin önceden belitilen süre içerisinde bitirilmesi için yoğu çaba sarfediyorlar. Kurulan şantiye de çalışanlar, Maltepe Meydan Proje alanında oturan, iş yeri olan Maltepelileri de mağdur etmemek için ellerinden gelen her herseyi mümkün olduğu kadar yapmaya çalıştıklarını da sözlerine eklediler.

Alternatif yollar kullanılıyor

Maltepe Meydan Projesi yapım çalışmaları sebebiyle bazı yollar gecici olarak trafiğe kapatılırken, bazı yollar da ise akış tek şerit olarak yapılıyor. Yetkililer sürücülerden bu bölgede özellikle alternatif yolların kullanılmasını isterken, Maltepe Meydan’ ını  D-100 karayoluna bağlayan Atatürk Caddesi üzerinde de yoğun tarfik yaşanıyor.

Yoruma kapalı.