Maltepe Meydan

ABD’ de jazzın yeni gözdesi; Maltepeli Kerem

ABD’de burs kazanarak okuduğu Berklee College of Music’i bitiren Kerem Atlı, özgün eserleriyle müzik dünyasında ses getirmeye çalışıyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra ABD’de burslu okuduğu Berklee College of Music’i bitiren Kerem Atlı, özgün eserleriyle müzik dünyasında ses getirmeye çalışıyor.

Genç müzisyen, yaptığı çalışmaları “Prodüksiyon/beste çalışmalarım oldukça geniş bir spektrumu kapsıyor. Bu sıralar ağırlıklı olarak Funk, RnB müziğinden aldığım jazz akorlarını ve ritimlerini kendi prodüksiyonumun üstüne işliyorum elektronik aranjman biçiminde, genelde pop ve trap müzik türünde parça üretiyorum. Elbette bu gibi aranjmanlar ve topluluklar için prodüksiyon/beste çalışmaları yaparken içlerine farklı müzikal disiplinlerden de solistler ve/veya enstrümanlar koyduğum da oluyor.” şeklinde özetliyor.

İlham kaynağı Chris Botti

Kerem Atlı, jazz müziğiyle tanışmasını ise şöyle aktarıyor… “2013’lerin ortalarında sınıf arkadaşım bana en sevdiği jazz trompetçisini dinletti. Kendisi Chris Botti’ydi. Jazz ile tanışmam ilk böyle oldu. Chris Botti nin çaldığı bir çok sayıda albümü dinlemem sonucunda jazz’a karşı tutkum erken yaşta oluşmaya başladı. Bana trompet çalmamda ve jazz motiflerini kendi bestelerimde kullanmam da çok büyük bir motivasyon kaynağı oldu. O gün bugündür jazz tutkum hiç bir zaman azalmadı. Chris Botti benim ilham kaynağımdır, pusulamdır.”

Müzikle 5 yaşında piyano ile tanıştığını, o yıllarda müziğe aşırı ilgisinin olduğunu belirten Kerem, “Bu ilgi beni ilkokulda okul korosunun bir parçası olmaya yöneltti. Klasik müziğe ve jazz müziğine karşı da çok büyük bir ilgim vardı. Doğduğum günden beri evimiz içinde klasik müzik ve jazz müziği çalardı. Uyumadan önce televizyon da orkestra ve jazz müzisyenlerini izlemeyi çok severdim. Doğduğum günden beri hep müzik ile iç içeydim diyebilirim.” diye konuştu.

Yeteneğinin piyano öğretmeni tarafından keşfedilmesi sonrasında müzik serüveni profesyonel anlamda 2009 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazanmasıyla başlayan Kerem Atlı, trompet dalında eğitime hak kazandı. “12 yaşımda ikinci enstrümanımı çalabilmeye başlamak benim için çok büyük bir ayrıcalıktı.” diyen Kerem, “İleriki yaşlarımda Allison Balsom ve Gabor Tarkovi’den master dersleri aldım Lisede sonlara doğru jazz & blues müziğe ilgim epey artmıştı. İlgim gereği eğitimini yurt dışında almaya karar verdim. İlk aşamada Berklee College of Music yaz okuluna başvurdum ve klasik trompetçi olmama rağmen yaz okuluna jazz alanında burs kazandım.” şeklinde devam etti.


ABD macerası 2016’da başladı

2016’da Berklee College of Music’e jazz müziği için giden Kerem, ABD’de kendisine çizdiği yolu şöyle anlattı… “2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvar’ında okurken Berklee College of Music’in adını çok duymuştum ve okulun videolarını Youtube’dan sürekli olarak izliyordum. Liseyi bitirdikten sonra okula müracaat ettim ve burslu olarak okulu kazandım. Berklee’ye geldikten birkaç sene sonra müzik prodüksiyonuna ve müziğin business kısmına yoğunlaşmaya karar verdim ve böylelikle hem music business hem de müzik prodüksiyonu branşları üzerine iki bölümde birden okudum.”

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kerem Atlı (@kerematli)

Yoruma kapalı.